mostki termiczne kamera

Co to są mostki termiczne. Jak z nimi walczyć? Doradzamy

 Co to są mostki termiczne. Jak z nimi walczyć? Doradzamy. Zastanawiasz jak to jest, że zimą w pewnych miejscach domu jest Ci chłodniej? Analizujesz wydatki jakie ponosisz na ogrzewanie i wciąż wychodzi Ci, że powinieneś płacić mniej? Może konstrukcja Twojego domu posiada mostki termiczne i to one odpowiadają za niedogodności? W tym tekście odpowiadamy na pytanie co to są mostki termiczne i doradzamy jak je rozpoznać i sobie z nimi radzić.

Czasem w każdym domu – szczególnie tych starszych – w niektórych miejscach jest chłodniej. Wówczas albo akceptujemy taki stan rzeczy, albo dogrzewamy to miejsce, co nadwyręża budżet przeznaczony na ogrzewanie. Jedną z przyczyn powstawania tych obszarów zimna mogą być mostki termiczne. Warto wiedzieć, co to jest zwłaszcza, jeśli kupujesz dom.

Co to są mostki termiczne?

Mostki termiczne to jedno z istotniejszych zagadnień związanych z ogrzewaniem budynków. Są to miejsca, w których izolacja z różnych powodów jest osłabiona lub wręcz jej nie ma. Ich obecność prowadzi do niekontrolowanego przewodnictwa cieplnego między wnętrzem a otoczeniem. Prościej mówiąc, to przez mostki termiczne ucieka ciepłe powietrze z domu na zewnątrz. W efekcie znacząco obniżają one efektywność energetyczną budynku i wpływają negatywnie na komfort cieplny mieszkańców.

Mostki termiczne powstają z różnych powodów. Jednym z najczęstszych jest niewłaściwe wykonanie lub izolacja elementów konstrukcyjnych, takich jak ściany, stropy czy dachy. W miejscach, gdzie izolacja jest przerwana lub osłabiona, ciepło może przedostawać się swobodnie na zewnątrz domu. Innym źródłem mostków termicznych mogą być złączenia konstrukcyjne, jak np. łączenia ścian z podłogami czy stropami. Przyczyną powstawania mostków termicznych jest także połączenie materiałów budowlanych o znacząco różnej przewodności cieplnej bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego, takich jak beton i stal. Innym czynnikiem jest niewłaściwe umieszczenie izolacji cieplnej w konstrukcji, co prowadzi do przerw w warstwie izolacyjnej. Mostki termiczne mogą również występować w okolicach punktów styku różnych elementów budynku, takich jak okna, drzwi, i dachy.

Skutki mostków termicznych

Skutki powstawania mostków termicznych są znaczące. Po pierwsze, prowadzą do zwiększonych kosztów związanych z ogrzewaniem lub chłodzeniem budynku, ponieważ energia cieplna jest tracona. To z kolei wpływa na wzrost rachunków za energię oraz na zanieczyszczanie środowiska. Po drugie, mostki termiczne mogą prowadzić do problemów z wilgocią, co zwiększa ryzyko wystąpienia pleśni i grzybów w budynku. Ponadto, komfort cieplny mieszkańców jest obniżony, ponieważ w okolicach mostków termicznych może występować uczucie zimna.

Rozpoznanie mostków termicznych może być trudne, ponieważ są one często niewidoczne gołym okiem. Jednak istnieją narzędzia i techniki, które pozwalają na ich wykrycie. Jedną z metod jest zastosowanie kamery termowizyjnej. W miejscach, gdzie występują mostki termiczne, można zaobserwować różnice w temperaturze. Innym sposobem jest przeprowadzenie audytu energetycznego, w trakcie którego specjaliści badają budynek pod kątem potencjalnych mostków termicznych. Warto tutaj zaznaczyć, że na audyt energetyczny można uzyskać dofinansowanie z rządowego programu „Mój prąd”. Ponadto lokalne władze mają swoje własne wsparcie finansowe na ten cel.

Uzyskanie finansowania, to dopiero początek prac, ponieważ należy jeszcze wybrać odpowiedni system grzewczy. Właściciele domów jednorodzinnych w Polsce coraz chętniej decydują się na elektryczne ogrzewanie na podczerwień. Dlaczego? O tym dowiecie się z naszego tekstu “Opinie o ogrzewaniu podłogowym”.

Jak walczyć?

Z mostkami termicznymi można walczyć poprzez odpowiednie projektowanie i wykonanie budynków. Istotne jest stosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych i technologii budowlanych. Dobre izolacje cieplne, szczelne złączenia i właściwa konstrukcja to kluczowe elementy walki z mostkami termicznymi. Istnieją również metody poprawy izolacji już istniejących budynków, takie jak dodatkowe ocieplenie. Wspomniany wcześniej program „Mój prąd” również obejmuje dofinansowanie na termomodernizację domu. Dodatkową zachętą jest również ulga termomodernizacyjna, która pozwala odliczyć koszty inwestycji w ocieplenie domu od podatku.

Mostki termiczne stanowią istotny problem zarówno dla efektywności energetycznej budynków, jak i dla komfortu mieszkańców. Dlatego warto inwestować w odpowiednią izolację termiczną i dbać o regularne przeglądy oraz utrzymanie budynków, aby minimalizować ryzyko powstawania i skutki mostków termicznych.

Comments are closed.