jak_ogrzac_wysoki_salon_1200_675(1)

Jak ogrzać wysoki salon?

Wysokie pomieszczenia są niezwykle modne, ale jednocześnie trudne w ogrzaniu? Przy standardowym ogrzewaniu grzejnikowym rzeczywiście może pojawić się problem utrzymania odpowiedniej temperatury w wysokim salonie. Problem ten można rozwiązać, decydując się na ogrzewanie sufitowe, ścienne, podłogowe lub system hybrydowy łączący te rozwiązania. Jak ogrzać wysoki salon? Podpowiadamy!

W ostatnich latach modne są wnętrza salonów w loftowym stylu, a więc z otwartą przestrzenią i wysokimi sufitami. Do łask wróciły także apartamenty w kamienicach o sufitach na wysokości powyżej 300 cm. Walory estetyczne takich lokali są niepodważalne. Problem pojawia się jednak w sezonie grzewczym. W wysokich pomieszczeniach, w których zastosowano klasyczne ogrzewanie ścienne w salonie z wiszącymi grzejnikami utrzymanie stabilnej temperatury jest sporym wyzwaniem, a niekiedy okazuje się zupełnie niemożliwe. Rozwiązaniem, które pozwala cieszyć się niebanalnym wyglądem wnętrz i optymalnym ich ogrzaniem, jest ogrzewanie ścienne, podłogowe i sufitowe. Jeśli chodzi o elektryczne ogrzewanie ścienne, salon o dużej powierzchni stanowi doskonałe miejsce do jego montażu.

Termomodernizacja nie wystarczy

Wiele osób, chcąc „dogrzać” wysoki salon, skupia się na odpowiednim zaizolowaniu wnętrza. W tym celu likwidowane są mostki termiczne, np. nieszczelne okna, źle wykonana termoizolacja ścian budynku lub dachu. Wymieniane są też drzwi zewnętrzne, docieplane stropy i posadzki. Takie rozwiązania, owszem, sprzyjają oszczędności ciepła, ale nie likwidują problemu trudności nagrzania salonu z wysokim sufitem. Co robić w takiej sytuacji? Zastosować sprawdzone rozwiązania, takie jak ogrzewanie podłogowe w salonie.

Ogrzewanie ścienne – salon z wysokim sufitem

Zdarza się, że w wysokim salonie, mimo stałego ogrzewania wnętrza, stale odczuwalny jest chłód. Dzieje się tak za sprawą konwekcji ogrzanego powietrza, czyli „uciekania” ciepłego powietrza do góry pomieszczenia. W efekcie wydzielane przez grzejniki ścienne ciepło „wędruje” na wysokość, w której nie przynosi korzyści domownikom. Zamiast tradycyjnych grzejników ściennych, rozmieszczonych punktowo, lepiej więc zastosować system mieszany ogrzewania, np. ogrzewanie podłogowe i dodatkowo płaszczyznowe ogrzewanie ścienne. W tym drugim przypadku można zastosować ścienne folie grzewcze (ukryte pod płytą kartono-gipsową) w miejscach, w których przebywają często domownicy. Są to np. okolice strefy wypoczynkowej z sofami czy jadalnianej ze stołem i krzesłami

Jak ogrzać wysoki salon? Ogrzewanie podłogowe

Najlepszym rozwiązaniem do wysokich wnętrz jest ogrzewanie podłogowe. Salon, w którym zamontowane zostaną folie lub maty grzewcze pod podłogą, gwarantuje wyższą temperaturę odczuwalną. Przy ogrzewaniu podłogowym ciepło rozchodzi się inaczej niż w przypadku grzejników wiszących, ponieważ ciepło emitowane jest na całej powierzchni posadzki, a nie punktowo. Temperatura najwyższa jest przy podłodze i stopniowo maleje wraz ze wzrostem wysokości. Co ważne, w przypadku ogrzewania podłogowego maty grzewcze emitują niższą temperaturę niż grzejniki ścienne. Przeważnie oscyluje ona wokół 27-29 stopni Celsjusza.

Jak ogrzać wysokie pomieszczenie? Ogrzewanie sufitowe

Myślisz, aby zamontować ogrzewanie sufitowe w salonie o wysokim stropie? To zdecydowanie dobry pomysł. Płaszczyznowe ogrzewanie niskotemperaturowe wykonane z zastosowaniem mat grzewczych sprawdzi się nie tylko na podłodze, ale też właśnie na suficie wysokiego salonu. Dlaczego? Na suficie nie ma przeszkód zasłaniających emisję ciepła takich jak meble (jak w przypadku ogrzewania podłogowego czy grzejników ściennych). Ciepło wydzielane przez maty cieplne kierowane jest początkowo w dół, co zapewnia równomierny rozkład ciepła w pionie. Rozwiązanie to ma wiele zalet, w tym istotna dla użytkowników jest łatwość regulacji temperatury emitowanej przez maty grzewcze. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt w wysokim salonie, przeważnie konieczne jest zastosowanie ogrzewania sufitowego i dodatkowego źródła ciepła, np. podłogowego i/lub ściennego.

Zastanawiasz się, jak ogrzać wysokie pomieszczenie? Chcesz zamontować ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowe? Skontaktuj się z nami! Doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie do Twojego wysokiego salonu.

Sprawdź sufitowy panel grzewczy.

Comments are closed.