GOscinny_f

Ogrzewanie podłogowe – czy warto? Zalety i wady podłogówki

Ogrzewanie podłogowe jest systemem, który dotychczas kojarzony był głównie z wodną podłogówką podłączoną do kotła centralnego ogrzewania. Jednak na rynku pojawiły się urządzenia, które działają na zupełnie innej zasadzie.

  1. Ogrzewanie podłogowe — czy warto?
  2. Jak działa ogrzewanie podłogowe?
  3. Na co zwrócić uwagę przy ogrzewaniu podłogowym?
  4. Które ogrzewanie wybrać?

Ogrzewanie podłogowe – czy warto?

Ogrzewanie podłogowe od kilku lat skutecznie wypiera z naszych domów klasyczne grzejniki. Jest to system o wiele wygodniejszy, a do tego zajmuje znacznie mniej miejsca. Z tego powodu, jak i wielu innych, właściciele domów jednorodzinnych, ale także mieszkań w blokach czy kamienicach, coraz częściej decydują się na inwestycję w ogrzewanie podłogowe. Obecnie główną przyczyną tego trendu jest łatwa dostępność i dużo niższe koszty.

Jeszcze kilka, a nawet kilkanaście lat temu, ogrzewanie podłogowe kojarzyło się z wysokimi kosztami i było niedostępne dla większości właścicieli domów jednorodzinnych w Polsce. Obecnie systemy ogrzewania podłogowego są znacznie tańsze. Zaletą ogrzewania podłogowego jest niewątpliwie jego umiejscowienie. Bez względu na to, czy w domu zastosowano wodną podłogówkę, kable grzewcze lub folie na podczerwień, system ten pozostaje niewidoczny. Dzięki temu mamy dodatkową przestrzeń pod oknem, gdzie zazwyczaj umieszcza się kaloryfery.

Główną zaletą podłogówki jest wrażenie ciepłej podłogi. Chodzenie boso w zimowe wieczory staje się przyjemnym doświadczeniem, które szybko zdobywa przychylność wszystkich domowników. Inne korzyści wynikające z takich systemów grzewczych zależą od konkretnego rodzaju ogrzewania podłogowego. W przypadku wodnej podłogówki największą zaletą jest możliwość podłączenia jej do istniejącego pieca. Jeśli w domu znajduje się piec gazowy, przestarzały kocioł węglowy, olejowy lub indukcyjny, instalacja wodnej podłogówki ograniczy się wyłącznie do montażu odpowiednich przewodów pod podłogą, przez które będzie krążył czynnik grzewczy. Wodna podłogówka pozwala także na podłączenie dodatkowego źródła ciepła, takiego jak pompa ciepła. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie rodzaje pomp są przystosowane do wodnego ogrzewania podłogowego.

Na przykład pompy wysokotemperaturowe są przeznaczone do domów z kaloryferami, które wymagają wody o temperaturze wyższej niż podłogówka. A jakie zalety mają inne rodzaje ogrzewania podłogowego? W zasadzie jedyną alternatywą dostępną na rynku są folie i maty na podczerwień. To urządzenia z jednej rodziny, chociaż ich przeznaczenie jest zupełnie inne. Podczerwień to najlepszy wybór ze wszystkich pozostałych rodzajów ogrzewania podłogowego. Folie grzewcze, zamontowane pod podłogą, tworzą tzw. grzejnik wielkopowierzchniowy. W konsekwencji nie zużywają dużej ilości energii elektrycznej do generowania ciepła. Wiele osób może zarzucić, że ogrzewanie elektryczne pobiera dużo prądu, przez co obawiają się wysokich rachunków. A tak naprawdę, to właśnie folie grzewcze na podczerwień zużywają o wiele mniej energii niż klasyczne grzejniki. Wszystko dzięki temu, że rozgrzana podłoga ma dużą bezwładność cieplną – raz rozgrzana będzie utrzymywać temperaturę przez długie godziny. Natomiast, sama folia nie ma tak dużej bezwładności i w kilka minut jest w stanie ogrzać pomieszczenie do pożądanej temperatury. W rezultacie system włącza się tylko w momencie, kiedy podłoga i powietrze w pomieszczeniu zaczynają się chłodzić, a zatem zużywa prąd jedynie przez krótkie interwały, a nie cały czas.

Zaletą folii grzewczych na podczerwień jest sposób, w jaki emituje ciepło. To urządzenie, które ogrzewa cząsteczki wody, znajdujące się w powietrzu, a tym samym również powietrze. System ten nie powoduje cyrkulacji, więc nie unosi kurzu i roztoczy. Szczególnie docenią to alergicy, którzy w zimowych porach często cierpią na katar sienny, spowodowany tradycyjnymi urządzeniami grzewczymi.

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Zasada działania ogrzewania podłogowego zależy od jego rodzaju. Wodna podłogówka w zasadzie nie różni się zbytnio od kaloryfera. Jedyna różnica tkwi w umiejscowieniu urządzenia. W kaloryferach zamontowanych na ścianach znajdują się rury, w których krąży ciepła ciecz – zazwyczaj woda zmieszana z substancjami zapobiegającymi zamarzaniu. W wodnej podłogówce jest podobnie, ale rury nie znajdują się w kaloryferze, lecz są schowane w podłodze. W ten sposób ciepło z ogrzanego przez piec czynnika cieplnego ogrzewa zarówno podłogę, jak i powietrze w całym pomieszczeniu.

W przypadku ogrzewania podczerwienią sytuacja jest zupełnie inna. Wszystko zaczyna się od zjawiska zwanego oporem elektrycznym, do którego dochodzi na ultracienkiej matrycy węglowej, będącej sercem folii na podczerwień. Gdy przez matrycę przechodzi prąd, wydziela fale podczerwieni. To właśnie one są odpowiedzialne za wrażenie ciepła, które towarzyszy nam w słoneczny dzień. Trzeba bowiem pamiętać, że to nie samo światło słoneczne ogrzewa Ziemię, ale fale podczerwieni, będące częścią promieniowania wysyłanego przez naszą gwiazdę. Ogrzewanie podczerwienią jest więc najbardziej naturalnym sposobem zapewnienia ciepła w naszych domach. Fale podczerwieni ogrzewają wszystkie przedmioty i osoby, na które natrafiają. Ponadto ogrzewają cząsteczki wody znajdujące się w powietrzu, co jest szczególnie istotne dla alergików. Dlaczego?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy przedstawić sposób działania konwencjonalnego ogrzewania. Kaloryfery, grzejniki i wodna podłogówka ogrzewają powietrze, które następnie krąży po pokoju, unosząc tym samym kurz i roztocza. Dla osób uczulonych oznacza to zatkany nos, katar i kaszel.

Na co zwrócić uwagę przy ogrzewaniu podłogowym?

Przy inwestycji w każdy rodzaj ogrzewania, najważniejsze jest ocieplenie budynku. Jeśli dom ma słabą izolację cieplną, bez względu na to, czy będzie to wodna podłogówka, kaloryfery, czy też folie na podczerwień, żadne źródło ciepła nie będzie działało prawidłowo. Brak odpowiedniej termoizolacji sprawia, że temperatura ucieka na zewnątrz, a rachunki za ogrzewanie są coraz to wyższe.

Podczas wyboru ogrzewania podłogowego trzeba także zwrócić uwagę na sposób montażu. Wodna podłogówka wymaga wyspecjalizowanej ekipy i dość dużych ingerencji w domu. Montaż systemu wiąże się zazwyczaj z generalnym remontem budynku. W przypadku ogrzewania podczerwienią sytuacja jest zupełnie inna. Po pierwsze, instalację tego systemu można przeprowadzić samodzielnie – obecność elektryka z uprawnieniami jest wymagana wyłącznie przy podłączeniu jej do sieci. Po drugie, tylko folie i maty grzewcze dają możliwość montażu w poszczególnych pokojach, co pozwala na stopniowe działanie, bez konieczności natychmiastowego ingerowania w fasadę budynku.

Podczas wyboru folii grzewczych na podczerwień kluczowym parametrem do uwzględnienia jest moc, która powinna być dostosowana do rozmiaru pomieszczenia. Nawet bez precyzyjnych obliczeń można szacunkowo określić wymaganą energię. Pamiętajmy, że wszystkie folie mają identyczne zużycie prądu, jednak różnią się prędkością osiągania komfortowego poziomu ciepła. Ważne jest również określenie ilości folii potrzebnych do pokrycia podłogi. Zaleca się wykonać to na całej powierzchni, pomijając oczywiście obszary z zabudową, aby uniknąć nieefektywnego ogrzewania.

Które ogrzewanie wybrać?

Biorąc pod uwagę fakt, że system grzewczy ma działać i zapewniać ciepło przez następne lata, należy zdecydować się na ten, który będzie sprawiał mniej kłopotów. Wodna podłogówka jest tańsza w zakupie, ale w razie awarii wymaga dość dużego wydatku na naprawę. W przypadku folii grzewczych jest odwrotnie. Przy zakupie są one nieco droższe, ale nie generują żadnych kosztów eksploatacyjnych i serwisowych. Nie ma potrzeby czyszczenia przewodów kominowych z sadzy i innych zanieczyszczeń, a brak części mechanicznych oznacza, że w folii na podczerwień nie ma się co zepsuć.

Bez względu na to, czy planujesz budowę domu, czy remont starego budynku, folie grzewcze zapewnią Ci nie tylko komfort, ale także spokój na kolejne lata i dekady. Warto więc zapoznać się z możliwościami naszych systemów. Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdują się na stronie firmy Termofol. Pozostałe kwestie można wyjaśnić, zwracając się do naszych ekspertów, którzy w prosty i przystępny sposób odpowiedzą na wszystkie nurtujące kwestie.

Comments are closed.