03_termofol_6702_furniture_mata0000

Ile kosztuje elektryczne ogrzewanie podłogowe?

W związku z rozwojem budownictwa niskoenergetycznego oraz pasywnego indywidualni inwestorzy zaczęli dostrzegać coraz niższą efektywność tradycyjnych hydraulicznych systemów grzewczych pracujących dzięki piecom i połączonym z nimi funkcjonalnie grzejnikom lub wodnym ogrzewaniem w podłodze. Systematycznie rosną przy tym koszty eksploatacji i wytwarzania energii przez takie systemy grzewcze. Koszty inwestycyjne wynikające ze skomplikowania ww. systemów oraz mnogość formalności sprawiają, że inwestycja w tradycyjne źródło ciepła jest nieopłacalna.

Rzeczywiste koszty ogrzewania domu energią elektryczną

Powyższe zagadnienie przez lata miało wskazywać na wysokie koszty ogrzewania domu energią elektryczną. Co prawda używanie konwektorowych grzejników ściennych oraz grzejników olejowych zasilanych energią elektryczną rzeczywiście rodzi wysokie koszty, ale istnieje tutaj pewna alternatywa. Mianowicie, elektryczny system grzewczy TERMOFOL umożliwia zachowanie wysokiej wydajności energetycznej do ogrzewaniu domu zużywając jednocześnie nawet do 50% energii w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych zasilanych energią elektryczną. Niższe rachunki są następstwem kilku faktów:

  1. Budynki wznoszone w standardach NF15 czy NF40 nie potrzebują już tak dużo energii, jak budynki słabo ocieplone, wznoszone kilka dekad temu. Mimo, że ogrzewanie energią elektryczną jest zasadniczo droższe w przeliczeniu na 1kW od energii z innych źródeł, to jednak zyskuje dla inwestora rację ekonomiczną. Roczne zużycie energii przez budynki wznoszone w nowych standardach cechuje się bowiem znacznie mniejszą ilością, gwarantując optymalizację kosztów rachunków za prąd.
  2. Tradycyjne ogrzewanie w formie konwekcyjnej nie zapobiega licznym stratom ciepła. Transfer energii cieplnej z paliwa stałego lub gazowego do nośnika ciepła w postaci wody grzewczej w instalacji, jak również dystrybucja tak powstałego ciepła w formie obiegu wody w instalacji, wiążą się z dużymi stratami cieplnymi. Grzejniki nie ogrzewają przy tym równomiernie pomieszczenia (wyższa temperatura jest pod stropem, a niższa na najbardziej odczuwalnym przez człowieka poziomie 1-1,5m). Zmniejsza to komfort mieszkańców. Pośrednim następstwem jest też zjawisko konwekcji, które wzbija kurz z podłogi.
  3. System TERMOFOL cechuje przy tym najwyższa rynkowa sprawność systemu grzewczego (sięgająca 100% zamiany energii elektrycznej w ciepło) oraz niska bezwładność systemu osiągnięta na skutek precyzyjnego sterowania czasowego i strefowego przy wykorzystaniu termostatów. Wdrożenie inteligentnych algorytmów sterujących pozwala zmniejszyć koszty o 1/4, przy jednoczesnym zagwarantowaniu optymalnej wydajności systemu i komfortu mieszkańcom nawet wtedy, gdy temperatura w pomieszczeniu byłaby nisza o 3°C niż gdyby pomieszczenie było ogrzewane tradycyjnym systemem konwekcyjnym. Co więcej, inwestorzy coraz częściej decydują się na zamontowanie paneli słonecznych i korzystania z darmowego źródła energii słonecznej, dzięki temu możemy czerpać z wytworzonej przez siebie energii na potrzeby optymalnego ogrzewania domu.

Wybierając system grzewczy TERMOFOL nie ponosisz kosztów inwestycyjnych związanych z budową przyłącza, komina oraz kotłowni. W czasie eksploatacji systemu nie wymagane są kosztowne przeglądy serwisowe. Reasumując, w przypadku wyboru systemu grzewczego w trakcie budowy nowego domu, należy wykonać kalkulację kosztów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych na przestrzeni 25 lub 30 lat.

Z całą pewnością ogrzewanie podłogowe jest jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie budynkom komfortu cieplnego. Posiada wiele zalet, których nie mogą zagwarantować konkurencyjne rozwiązania. Jeśli jednak chodzi o ogrzewanie podłogowe cena może niektórym wydawać się dość wysoka. Wynika to z mitów, które powstały jeszcze u samego początku rozpowszechniania się tej technologii. Z przyjemnością wyjaśnimy wszystkie kwestie związane z kosztami montażu, materiałów i projektowania profesjonalnej podłogówki.

Ogrzewanie podłogowe – koszty zależne od wielu czynników

Wstępny kosztorys musi uwzględniać wiele czynników. Mowa przede wszystkim o cenie projektu, zakupie materiałów izolacyjnych oraz części instalacyjnych, a także kotła grzewczego i sterowników (termostatów). Jak więc widać, sporo elementów odpowiada za to, jak będzie funkcjonować ogrzewanie podłogowe. Koszt jednak nie jest stały. Dlaczego? Ponieważ materiały i urządzenia mogą różnić się ceną w zależności nie tylko od dostawcy, ale również regionu w Polsce.

Dostawa z miejsca oferującego korzystniejszy zakup nie zawsze zapewnia ograniczenie wydatków. Zdarza się, że dowiezienie materiałów czy urządzeń pod wskazany adres będzie kosztować – w najlepszym wypadku – niemal tyle samo. W kwestii takiej, jak podłogówka ceny mogą więc znacząco się od siebie różnić. Zwłaszcza, jeśli decyduje się na samodzielny montaż, a co za tym idzie – indywidualne poszukiwanie narzędzi oraz materiałów.

Przyjmuje się, że cena materiałów izolacyjnych nie powinna przekraczać ok. 25 zł/m². Rury, którymi będzie przewodzony czynnik, oblicza się zaś przy pomocy metra bieżącego. I w tym przypadku cena waha się od 2,50 zł do nawet 11 zł za mb. Jeśli chodzi o wodne ogrzewanie podłogowe koszty kotła grzewczego są najtrudniejsze do przewidzenia. Na rynku znajduje się bowiem bardzo wiele modelów, których cena zaczyna się od 2500 zł, a kończy nawet na kilkunastu tysiącach złotych.

Podgrzewana podłoga – cena różnych instalacji

Dwa rozwiązania w dziedzinie ogrzewania podłogowego znalazły największe uznanie: elektryczne oraz wodne. Jak można się domyślić, cena między nimi będzie odmienna. Jeśli chodzi o wodne ogrzewanie podłogowe koszt może zaczynać się już od 100 zł za jeden metr kwadratowy, a kończyć się na 200 zł. Wliczone w to są już materiały oraz robocizna. Osobny koszt stanowią urządzenia i kocioł.

W przypadku instalacji elektrycznej należy przygotować się na nieznacznie większy wydatek. Przeciętna cena za metr kwadratowy wynosi zazwyczaj między 100 a 150 zł/m² powierzchni ogrzewanej. Całkowite koszty ogrzewania podłogowego elektrycznego są więc niższe od wodnego. Należy bowiem wiedzieć, że w wersji elektrycznej podłogówki zupełnie odpadają koszty związane z zakupem kotła grzewczego i stworzenia nowej (bądź zmodernizowania aktualnej) sieci C.O. W kwestii takiej, jak elektryczne ogrzewanie podłogowe koszty zmniejszają się też ze względu na brak konieczności znalezienia dodatkowego miejsca dla kotła. Dodatkowo zyskujemy dodatkowe m2 powierzchni użytkowej domu.

Trzeba też pamiętać, że istnieje jeszcze innego rodzaju podłogowe ogrzewanie elektryczne. Koszt mat grzewczych jest nawet przystępniejszy. W tym przypadku nie trzeba wydawać ani na materiały montażowe, ani na rury, a samodzielny montaż jest wyjątkowo prosty.

To właśnie z tego powodu wersje wodne są mniej popularne, choć oczywiście znajdują swoje zastosowanie. Większość klientów wybiera jednak ogrzewanie podłogowe elektryczne. Cena za metr kwadratowy w ostateczności nie okazuje się tak wysoka.

Ogrzewanie elektryczne podłogowe. Cena samodzielnego montażu

Część osób decyduje się na własnoręczną instalację i zdobycie wszystkich potrzebnych elementów. Dzięki temu koszty ogrzewania podłogowego elektrycznego mogą zmniejszyć się nawet o kilkanaście, góra 50 złotych za metr kwadratowy. I to tylko pod warunkiem, że trafi się na realne okazje w sklepach. Ponieważ odpada tak zwana robocizna, można sporo zaoszczędzić. W kwestii takiej, jak podgrzewana podłoga cena samodzielnego montażu powinna być więc wyraźnie mniejsza. W praktyce jednak – o ile nie zainwestowało się w maty – trzeba też zakupić sprzęt potrzebny do remontów, co niewątpliwie podnosi budżet wykonania.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – cena montażu przeprowadzonego przez fachowców

Praca fachowców musi kosztować. Jednak cechuje się niezaprzeczalnymi zaletami. W kwestii takiej, jak podłogówka ceny montażu są obecnie dość niewielkie. To zasługa doświadczenia ekip montujących oraz posiadanych przez nich zaawansowanych narzędzi. Ponadto zawsze dają oni gwarancję poprawnie przeprowadzonej instalacji w możliwie najkrótszym czasie. Właśnie dlatego większość klientów zamawia u nich elektryczne ogrzewanie podłogowe. Koszty nieznacznie wzrastają, ale w zamian otrzymuje się niezawodny, bezpieczny i trwały system zapewniający komfort cieplny. Różnicę  w kosztach minimalizuje stawka VAT która w przypadku zakupu produktów z montażem wynosi 8% a na zakup samych produktów wynosi 23%.

Podgrzewanie podłogowe. Cena dostosowana indywidualnie

Firmy zajmujące się sprzedażą i instalacją podłogówki zazwyczaj oferują indywidualne cenniki. Są w stanie dostosować część rozwiązań do oczekiwań klienta (oczywiście jedynie wtedy, gdy nie spowoduje to szkody na jakości wykonania). Dlatego właśnie warto postawić na fachowo zrobione ogrzewanie elektryczne podłogowe. Cena może okazać się znacznie lepsza niż w przypadku samodzielnego montażu. A na pewno oszczędzi się na czasie i wysiłku, który należałoby włożyć we wszystkie prace związane z instalacją poszczególnych części oraz zaprojektowaniu.

Jeśli interesuje Cię profesjonalnie zaprojektowane i wykonane ogrzewanie podłogowe elektryczne koszt nie powinien mieć większego znaczenia. Jednak na rynku istnieje wiele firm, które dzięki nowoczesnej organizacji pracy oraz najlepszym dostępnym narzędziom mogą zaproponować dużo korzystniejsze ceny montażu. Wystarczy przyjrzeć się ofercie przygotowanej przez liderów na rynku. Szczególnie pod tym względem polecamy nasze usługi, które wyróżniają się znakomitym stosunkiem ceny do jakości. Nasze ekipy montażowe posiadają wieloletnie doświadczenie, koordynowane są przez dział realizacji. Wybór usługi z montażem gwarantuje bezproblemową pracę systemu przez wiele lat.

Comments are closed.