Koszt instalacji ogrzewania podłogowego — jak obliczyć?

Koszt instalacji ogrzewania podłogowego — jak obliczyć?

Wybierając system grzewczy do naszego domu, uwzględniamy wiele istotnych czynników. Najważniejszym z nich jest przede wszystkim koszt ogrzewania podłogowego. W tym artykule odpowiemy więc na kluczowe pytanie, jak obliczyć cenę montażu tego rodzaju ogrzewania. Ponadto udzielimy kilku porad, na co warto zwrócić uwagę przy jego początkowej wycenie.

Spis treści:

 1. Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego?
 2. Od czego zależy koszt ogrzewania podłogowego?
 3. Ogrzewanie podłogowe – analiza kosztów
 4. Wnioski

Ogrzewanie podłogowe jest popularnym systemem grzewczym, zwłaszcza wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Wielu zainteresowanych może nie zdawać sobie sprawy z tego, na co zwrócić uwagę przy samodzielnym oszacowaniu kosztów. Po pierwsze, konieczne jest określenie źródła ciepła, które będzie dostępne w Twoim domu.

Jednym z popularniejszych rodzajów jest tzw. ogrzewanie wodne podłogowe. To system rur, umieszczonych pod powierzchnią podłogi, które są połączone ze źródłem ciepła, takim jak kotłem gazowym, pompą ciepła lub piecem na olej opałowy. W rurach przepływa czynnik grzewczy, czyli ciecz podgrzewana przez wspomniane źródło ciepła. Obliczenie wstępnych kosztów takiej inwestycji jest zadaniem bardzo złożonym, ze względu na konieczność uwzględnienia licznych czynników.

Warto wiedzieć, że grzejniki i ogrzewanie wodne podłogowe bezpośrednio podgrzewają powietrze, które staje się lżejsze, a tym samym unosi się pod wpływem wysokiej temperatury. W ten sposób ciepło utrzymuje się pod sufitem. Dodatkowo unoszące się powietrze porusza kurz i roztocza, obecne w nawet najczystszym domu. Jest to uciążliwe szczególnie dla alergików.

Drugi rodzaj ogrzewania podłogowego to folie i maty grzewcze. Urządzenia te zasilane są wyłącznie prądem elektrycznym, co początkowo może wydawać się nieopłacalne. Jednak po uwzględnieniu kosztów instalacji i eksploatacji okazuje się, że to właśnie ten typ ogrzewania może z powodzeniem konkurować z tradycyjnym ogrzewaniem wodnym podłogowym, zasilanym z kotła na paliwo stałe. Działanie folii grzewczych opiera się na zupełnie innych założeniach niż ma to miejsce w klasycznych systemach grzewczych. 

Folie grzewcze emitują promieniowanie podczerwone, które nie ogrzewa powietrza, lecz cząsteczki wody obecne w pomieszczeniu. Dodatkowo, folie na podczerwień zapewniają ciepło wszystkim obiektom i osobom przebywającym w pomieszczeniu. To znacząca różnica, a tym samym zaleta, którą można odczuć praktycznie od razu po włączeniu systemu. Dlatego warto wziąć pod uwagę ten aspekt przy szacowaniu początkowych kosztów ogrzewania podłogowego. 

Od czego zależy koszt ogrzewania podłogowego? 

Koszt podłogówki wodnej zależy przede wszystkim od użytych komponentów. Większość inwestorów decyduje się na trójwarstwowe rury polietylenowe. Można również wybrać pięciowarstwowe rury z dodatkowym zabezpieczeniem antykorozyjnym, które będą jednak droższe. Podczas dokonywania wstępnej wyceny ogrzewania wodną podłogówką, należy również uwzględnić źródło ciepła, ponieważ to od niego zależy koszt ogrzewania podłogowego. Dlaczego? Kocioł na pellet lub inne paliwo stałe może dostarczać czynnik grzewczy o wyższej temperaturze, co wpływa na rozstaw rurek. W przypadku pompy ciepła, koszty podłogówki są dużo wyższe.

Folie grzewcze na podczerwień charakteryzują się prostą konstrukcją, co wpływa na ich niezawodność czy też ekonomiczność, zarówno podczas inwestycji, jak i eksploatacji. Przy zakupie systemu grzewczego opartego na podczerwieni, istotna jest także odpowiednia izolacja termiczna budynku. Jeśli budynek jest słabo ocieplony, folia grzewcza musi być mocniejsza. Natomiast, jeżeli budowla spełnia najnowsze standardy WT 2021, moc folii może być niższa.

Podczas inwestycji w system grzewczy, warto zwrócić uwagę na tzw. mostki termiczne. Są to takie miejsca w budynku, które ze względu na jego konstrukcję mają słabszą izolację. Na przykład są to:

 • połączenia stropu ze ścianą zewnętrzną,
 • połączenia dachu ze ścianą zewnętrzną,
 • okolice kominów,
 • nadproża,
 • połączenia balkonu ze stropem,
 • miejsca, gdzie umieszcza się okna i drzwi;
 • ściany piwnic i fundamenty.

Samodzielne wykrycie mostków termicznych jest trudne, ale może to zrobić za Ciebie specjalista wykonujący audyt energetyczny. Taka osoba zazwyczaj ma odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzenia owej procedury. W wielu programach dofinansowujących ogrzewanie, chociażby w ramach projektu “Mój prąd ” istnieje możliwość uzyskania środków na przeprowadzenie takiej analizy. W większości również lokalnych programów wsparcia finansowego można uzyskać sporą sumę pieniędzy na ten cel.

Ogrzewanie podłogowe – analiza kosztów

Pompa ciepła działa najwydajniej, gdy podgrzewa czynnik grzewczy do niższej temperatury. Dlatego w tym przypadku, konieczny jest mniejszy rozstaw rur. W związku z tym, na 1 m2 zużywa się około 10 m rur, podczas gdy przy standardowym piecu zużywa się ich 7,5 m.

Do kosztów wodnej podłogówki trzeba również doliczyć cenę montażu, która wynosi około 70-80 zł za 1 m2 takiego ogrzewania. Ostateczna suma na tego rodzaju system grzewczy wynosi zatem 150 – 200 zł/m2, uwzględniając także cenę komponentów. Łatwo więc obliczyć potencjalny koszt ogrzewania podłogowego. 100m2 podłogówki wodnej obciąży Twój portfel o 15 000 – 20 000 zł

Wycena inwestycji w folie grzewcze na podczerwień jest prostsza. Urządzenia te cechują się nieskomplikowaną konstrukcją i nie wymagają obecności specjalistów podczas montażu. Każdy, kto ma zdolności techniczne, jest w stanie samodzielnie zainstalować folie grzewcze. Jednak, w przypadku takiego montażu, konieczna jest obecność elektryka z odpowiednimi uprawnieniami do końcowego podłączenia folii grzewczych do sieci.

Jeżeli nie potrafisz lub po prostu nie chcesz samodzielnie instalować ogrzewania na podczerwień, to wykwalifikowani specjaliści mogą wykonać tę usługę za Ciebie. Obecnie koszt zakupu i montażu 1 m2 folii grzewczej na podczerwień wynosi 120 – 130 zł. Jest to cena za kompleksową usługę, obejmującą zakup wszystkich niezbędnych komponentów, montaż oraz uruchomienie instalacji. Jaki jest zatem ostateczny koszt ogrzewania podłogowego? 100m2 podłogówki na podczerwień to inwestycja warta jedynie od 12 000 do 13 000 zł. Zaletą tego systemu jest szybkość wykonywanych prac, które trwają zazwyczaj jeden dzień dla standardowego domu o powierzchni 130 – 150 m2, a w bardziej skomplikowanych przypadkach – nie więcej niż dwa dni.

Wnioski

Koszt instalacji ogrzewania podłogowego zależy więc od jego rodzaju. W przypadku wodnej podłogówki należy uwzględnić wiele nieoczywistych czynników. Natomiast inwestycja w ogrzewanie na podczerwień jest dużo prostsza do wyceny. Bez względu na wybrany system grzewczy, przy planowaniu kosztów inwestycji i eksploatacji, należy brać pod uwagę stan budynku, w tym jego izolację.

Inwestując w ogrzewanie na podczerwień, warto mieć na uwadze nie tylko szybkość montażu i możliwość przeprowadzenia go samodzielnie, ale także fakt, że jest to jedyny system grzewczy na rynku, który nie generuje kosztów eksploatacyjnych w postaci prac serwisowych czy wymiany zużytych lub uszkodzonych komponentów. Folie na podczerwień są prostą konstrukcją, pozbawioną części mechanicznych. Jedyne, co może ulec awarii, to termoregulator, którego wymiana jest na tyle prosta, że można ją wykonać na własną rękę i bez pomocy specjalistów.

Dodatkowe informacje na temat systemów grzewczych na podczerwień Termofol udzielają nasi eksperci, którzy nie tylko pomogą Ci oszacować koszt podłogówki, ale także szczegółowo wytłumaczą działanie folii.

Comments are closed.