Ogrzewanie-dla-alergika

Ogrzewanie dla alergika

Wielu ludzi musi codziennie zmagać się z alergią, a ich komfort życia jest wówczas poważnie obniżony. Alergie mają współcześnie masowy zasięg oraz są zagrożeniem, przed którym ciężko się w praktyce wielu osobom uchronić. Często dotykają najmłodszych, co jest szczególnie niebezpieczne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Z powyższego względu niezbędne jest ułatwianie życia takim osobom, a służą w tym celu między innymi skuteczne rozwiązania grzewcze w trakcie ogrzewania domów i mieszkań. Odpowiednie przygotowanie domów lub mieszkań ma duże znaczenie dla samopoczucia i funkcjonowania alergika, ale także osób, które z nim przebywają w pomieszczeniach.

Ogrzewanie a alergie

Czysty dom lub mieszkanie to warunek niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania osoby zmagającej się z alergiami. Konieczne jest częste sprzątanie pokoi, a niekiedy nawet filtrowanie powietrza w pomieszczeniach. Wskazuje się też na potrzebę eliminowania rzeczy tekstylnych, na których częściej osiadają się kurz i pyłki. Niewskazane są grube wykładziny i dywany, ani ciężkie zasłony i meble tapicerowane. To, od czego w jeszcze większej mierze zależy komfort przebywania w domu, to samo ogrzewanie. Cyrkulacja powietrza wiąże się jednocześnie z przemieszczaniem pyłków, kurzu i zanieczyszczeń, co szkodzi alergikom. We wnętrzu tradycyjnego grzejnika jako podstawy ogrzewania konwekcyjnego osadza się brud i pył, które są ciężkie do wyczyszczenia z racji konstrukcji samego grzejnika. Ciepłe powietrze, które wypływa z tego grzejnika, prowadzi ponadto do rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w całym pomieszczeniu. Z tego też względu dla osób z alergiami zaleca się zamontowanie grzejników, które można łatwiej oczyścić z zanieczyszczeń.

Ogrzewanie podłogowe jako alternatywa i komfort dla osób z alergiami

Istnieje jednak rozwiązanie znacznie wygodniejsze i praktyczniejsze w obsłudze, a jest nim ogrzewanie podłogowe. Nie występują tutaj grzejniki, a osoba może cieszyć się nie tylko przyjemnie ciepłą podłogą, ale też efektywnym ogrzaniem całego pomieszczenia. Ta metoda dostarczania ciepła cechuje się wygodą oraz komfortem dla wszystkich użytkowników w domu czy mieszkaniu. W pomieszczeniach, w których stosuje się taki sposób ogrzewania, powietrze nie jest tak suche, jak przy tradycyjnym ogrzewaniu przy pomocy grzejników. Oczywistą korzyścią jest też wyeliminowanie ruchów konwekcyjnych powietrza i tym samym uniemożliwienie przemieszczania się kurzu, pyłków i innych zanieczyszczeń. To z kolei stanowi kluczową szansę poprawy komfortu życia alergików. W tych warunkach zmniejsza się też ryzyko powstawania chorób układu oddechowego. Z punktu widzenia komfortu domowników ciepła podłoga ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w pomieszczeniach wykładanych płytkami z gresu albo z kamienia. Wymienione materiały najłatwiej jest bowiem utrzymać w czystości, więc dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach, w których często przebywają osoby z alergiami.

Jakie ogrzewanie stosować w domu alergika?

Ważnym rozwiązaniem w ogrzewaniu pomieszczeń z korzyścią dla alergików może być ogrzewanie na podczerwień. Panele grzewcze na podczerwień są pozbawione wewnętrznych elementów konwekcyjnych, a także osłony górnej i osłon bocznych, co różni je od klasycznych grzejników płytowych. Warto dodać, że nauka dowiodła, że ogrzewanie podłogowe w oparciu o podczerwień to zdrowy przykład oddziaływania ciepła na organizm człowieka. Ten sposób ogrzewania regularnie oczyszcza samo pomieszczenie z kurzu i uniemożliwia konwekcyjne ruchy mas powietrza. W domu alergika spełnia swoją funkcję znacznie lepiej niż klasyczne grzejniki.

Comments are closed.