fotowoltaika-dla-domu_bg

Czy fotowoltaika ogrzeje dom?

Wydatki związane z ogrzewaniem, podobnie jak opłaty za prąd i wodę, należą do najdroższych aspektów związanych utrzymaniem domu. Co więcej, podobnie jak ceny prądu i pozostałych mediów, również koszty produkcji ciepła regularnie rosną. Szukając sposobu na obniżenie wydatków, warto rozważyć ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki, np. łącząc panele słoneczne z wydajnym, elektrycznym ogrzewaniem podłogowym.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna? 

Rosnące zainteresowanie projektami fotowoltaicznymi powoduje, że coraz więcej osób zastanawia się nie tylko czy fotowoltaika ogrzeje dom, ale także jak działa sama instalacja PV. Zasada jej funkcjonowania jest prosta: umieszczone na dachu lub gruncie panele kumulują energię słoneczną, która następnie przekształcana jest w prąd elektryczny, służący do zasilania rozmaitych urządzeń oraz instalacji domowych i przemysłowych. Własna elektrownia słoneczna pozwala więc uniezależnić się od stale rosnących cen prądu, a jak się okazuje – również ogrzać nasze mieszkanie.

Fotowoltaika do ogrzewania domu – jak można ją wykorzystać?

Ogrzewanie staje się to możliwe dzięki współpracy poszczególnych źródeł ciepła z instalacjami fotowoltaicznymi. Najlepszym przykładem tego, jak może zostać wykorzystana fotowoltaika do ogrzewania domu, są folie oraz maty grzewcze stosowane w systemach podłogowych. Pozwala to odejść od tradycyjnych, coraz mniej wydajnych i nieekologicznych kotłów opalanych na paliwa stałe – np. na węgiel kamienny.

Nie jest tajemnicą, że ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki ma wiele zalet. To dzięki nim inwestorzy wybierający taki sposób na ciepło w mieszkaniu, zwykle nie wyobrażają sobie już powrotu do tradycyjnych pieców węglowych. Do głównych plusów, jakie niesie ze sobą ogrzewanie fotowoltaiczne, należą m.in.:

– obniżenie kosztów związanych z funkcjonowaniem instalacji grzewczej dzięki jej zasilaniu całkowicie darmowym prądem z paneli słonecznych,

– możliwość zastosowania komfortowego, dyskretnego i wydajnego rozwiązania, np. w formie maty grzewczej lub folii. Fotowoltaika do ogrzewania podłogowego nie wymaga montażu grzejników, rur ani żadnych innych, widocznych elementów,

– gwarancja posiadania samowystarczalnego, bezobsługowego systemu grzewczego, bez konieczności uzupełniania zapasu paliwa oraz wykonywania czynności konserwacyjnych,

– korzystanie z ekologicznego, w pełni bezpiecznego dla środowiska, ludzi oraz zwierząt systemu cieplnego, opartego w 100% o odnawialne źródła energii.

Folie i maty grzewcze – fotowoltaika do ogrzewania podłogowego

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie fotowoltaiczne łączące moduły PV z matami i foliami grzewczymi. Taki system stanowi atrakcyjną alternatywę dla drogich inwestycji, jakimi są np. pompy ciepła. Zaletą folii grzewczej, podobnie jak maty na podczerwień jest możliwość ich samodzielnego montażu – jedynie podłączenie do sieci należy zlecić specjaliście z odpowiednimi uprawnieniami.

Przede wszystkim jednak mówimy o wydajnym i bezobsługowym systemie grzewczym, pozwalającym wykorzystywać fotowoltaikę do ogrzewania domu. Energia cieplna jest w tym przypadku produkowana dzięki wykorzystaniu oporu prądu, przez co cała instalacja jest komfortowa i jednocześnie w pełni bezpieczna. Mata grzewcza może zostać zastosowana w każdym pomieszczeniu, dzięki czemu fotowoltaika może stać się jedynym źródłem zasilania domowej instalacji grzewczej.

Sprawność folii oraz mat grzewczych sięga 100%, co oznacza, że są one w stanie niemal całą energię elektryczną pozyskiwaną z paneli słonecznych, zamieniać na ciepło. Dzięki temu ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki staje się niezwykle wydajne, ponieważ straty energii cieplnej praktycznie tu nie występują.

Montaż maty lub folii grzewczej doceniają również alergicy, ponieważ ich eksploatacja – w przeciwieństwie do ogrzewania konwekcyjnego – nie powoduje ruchów powietrza. Pozwala to znacznie ograniczyć transmisję alergenów, dzięki czemu w domu ogrzewanym fotowoltaiką oddycha się po prostu łatwiej.

Czy ogrzewanie fotowoltaiczne się opłaca?

Kolejnym argumentem za wyborem fotowoltaiki do ogrzewania domu jest ekonomia. Grzanie prądem po prostu się opłaca. Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na ogrzewanie podłogowe, czy inny sposób produkcji ciepła w domu, prąd do zasilania instalacji zawsze będzie darmowy. Możesz również obniżyć koszty budowy samej przydomowej elektrowni słonecznej, korzystając z licznych dotacji i programów wsparcia, które znacznie przyspieszają zwrot z inwestycji w moduły PV.

Zobacz: Montaż paneli fotowoltaicznych

Czy warto inwestować w fotowoltaikę do ogrzewania domu?

Podsumowując, odpowiedź na pytanie o to, czy fotowoltaika ogrzeje dom, brzmi: oczywiście, że tak! W połączeniu z efektywnym, wydajnym i ekologicznym źródłem ciepła, takim jak maty i folie grzewcze, ogrzewanie fotowoltaiczne będzie świetnym pomysłem na całkowicie bezobsługową, niezawodną i nowoczesną, a przy okazji tanią w eksploatacji instalację. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu i zapoznaniu się z naszymi argumentami zastanawiasz się nad wyborem ogrzewania podłogowego pod panele PV, sprawdź naszą ofertę. Znajdziesz w niej najlepsze folie i maty grzewcze oraz kompleksowe usługi w zakresie fotowoltaiki dla domu.

Comments are closed.